پارامترهای ایزوگام استاندارد

انتخاب و خرید محصولات ساختمانی به دلیل اهمیتی که در آسایش و زندگی افراد ایفا می‌کنند پر اهمیت و مستلزم توجه کافی است. انتخاب عایق مناسب ایزوگام برای پوشش سقف و دیوارهای ساختمان نیز از همین قانون پیروی می‌کند.

ایزوگام استاندارد

در این نوشته قصد داریم ویژگی‌هایی که یک ایزوگام می‌بایست دارا باشد تا ایزوگام استاندارد به حساب آید را بررسی نماییم. ایزوگامی که ویژگی‌های مورد نظر سازمان ملی استاندارد در آن وجود داشته باشد ایزوگام استاندارد نامیده می‌شود.

ویژگی‌های فیزیکی ایزوگام استاندارد

وزن یک رول ایزوگام استاندارد می‌بایست در حدود ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم باشد. این عامل مشخص می‌کند که آیا ضحامت و مواد به کار رفته در ساخت ایزوگام دارای کیفیت و کمیت لازم می‌باشند یا خیر.

ویژگی دوم یک ایزوگام استاندارد، ضخامت آن است که می‌بایست در حدود ۳ تا ۴ میلیمتر باشد.

ایزوگام معمولا در ابعاد یک متر در ۱۰ متر به صورت رول بسته‌بندی می‌شود. اندازه‌های متفاوت ایزوگام ممکن است مشکلاتی در حمل و نقل و نگهداری آن به وجود آورند.

ایزوگام می‌تواند به صورت تک لایه یا دولایه تولید شود. ایزوگام دولایه از یک لایه الیاف پلی‌استر و یک لایه تیشو تشکیل شده است. ایزوگام تک لایه از از الیاف پلی‌استر یا اسپان باند استفاده می‌شود.

ویژگی‌های آب و هوایی ایزوگام استاندارد

ایزوگام‌های تولیدی باید شرایط آب و هوایی را در نظر داشته باشند. به این معنی که ساختار و عملکرد ایزوگام برای شرایط آب و هوایی سرد، معتدل و گرم با یکدیگر متفاوت است و بر اساس شرایط محیط، می‌بایست از ایزوگام مناسب استفاده شود.

ویژگی‌های دیگر ایزوگام استاندارد

استانداردهای ایزوگام در دو گروه اصلی BPP و BOF طبقه‌بندی می‌شوند.

استاندارد BPP برای ایزوگام‌هایی که با ماده اولیه قیر پالایشگاهی یا قیرپلیمری ساخته شده‌اند، تعریف شده است.

استاندارد BOF برای ایزوگام‌هایی است که در آن از قیر مخلوط استفاده شده باشد.

طول عمر ایزوگام استاندارد

  • طول عمر ایزوگام پلیمری یا تولید شده با قیر حداقل ۲۰ سال
  • طول عمر ایزوگام نیمه پلیمری حداقل ۱۰ الی ۱۲ سال
  • طول عمر ایزوگام معمولی حداقل ۷ سال

طول عمر تعیین شده برای ایزوگام، برای شرایطی است که ایزوگام روی بام نصب شده باشد و در مدت مورد نظر ایزوگام بدون هیچ مشکلی می‌بایست به درستی عایق باشد. البته ایزوگام در محیط‌های داخلی عمر بیشتری خواهد داشت و همچنین لازم به ذکر است که مدت زمان تعیین شده حداقل عمر ایزوگام است و ممکن است سال‌ها بیش از این مدت بدون مشکل دوام داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایزوگام نام بازرگانی عایق ضدآب برای پوشش بام، استخر، دیوارها و کاربردهای مشابه است.
ایزوگام عایقی است که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب به‌کارگیری می‌شود. ایزوگام از لایه‌های مختلفی شامل تیشو و قیرهای طبیعی و صنعتی ساخته می‌شود.

نصب ایزوگام برای عایق‌کاری بام سریع و با دوام است و قیمت نصب ایزوگام نیز در مقایسه با روش‌های دیگر نسبتا ارزان و قابل قبول است.

در گذشته، عایق‌بندی رطوبتی بیشتر با استفاده از قیرگونی به انجام می‌رسیده است ولی مزایای ایزوگام در مقایسه با روش‌های سنتی سبب شده
تا استفاده از این روش‌ها رو به کاهش برود.